Jak wyeliminować cukier z diety?

Biały cukier to obecnie produkt, który wiele osób stara się ograniczyć lub zupełnie wyeliminować

Biały cukier to obecnie produkt, który wiele osób stara się ograniczyć lub zupełnie wyeliminować. Mimo że uwielbiamy słodki smak, to nadmiar cukru w diecie przyczynia się do powstawania wielu chorób. Należą do nich m.in. nadciśnienie, choroby krążenia, otyłość czy próchnica. Na sklepowych półkach pojawiają się zamienniki cukru, będące jego zdrowszą alternatywą, czyli słodzików. Można używać ich zupełnie tak samo jak cukru – do ciast, wypieków, kawy czy herbaty. Na które szczególnie warto zwrócić uwagę?

Miód

Nie wszyscy ufają niektórym substancjom słodzącym, głównie dlatego, że usłyszeli o nich stosunkowo niedawno. Natomiast miód każdemu jest dobrze znany i to jeszcze ze względu na korzystne dla zdrowia właściwości. Choć ma on zbliżoną do białego cukru kaloryczność, to oprócz cukrów zawiera garbniki, kwasy organiczne, witaminy oraz składniki mineralne. Oprócz zastępowania cukru dodatkowo przyczynia się do złagodzenia astmy, zwalczania bakterii i grzybów oraz poprawy trawienia. Jego minusem jest natomiast fakt, że prozdrowotne właściwości zachowywane są jedynie w temperaturze poniżej 40 stopni. Oznacza to, że posłodzenie gorącej herbaty znacznie obniży korzystny wpływ miodu.

Owoce

Do słodzenia ciast, owsianek czy mlecznych koktajli skorzystać można z naturalnie słodkich owoców. Są to m.in. daktyle, morele, śliwki, banany oraz ananasy. Da się na ich bazie tworzyć naprawdę słodkie wypieki, które będą zwyczajnie zdrowsze. Szczególnie słodkie są bardzo dojrzałe banany, które poznać można po ciemnych plamkach na skórce. Słodzić można również przy pomocy soków owocowych – szczególnie przydaje się to do przygotowania domowego dżemu bez dodatku cukru.

Syrop klonowy


Delikatny karmelowy posmak, gęstsza konsystencja i ciemny, wyrazisty kolor to nie jedyne zalety tego słodzika. Syrop klonowy bogaty jest w takie składniki jak wapń, potas, magnez, mangan, fosfor, czy witaminy z grupy B. Jest także o wiele mniej kaloryczny niż cukier i potrzeba go mniej. Zamiast jednej miarki cukru potrzebujesz około 3/4 miarki syropu. Ze względu na dużą zawartość sacharozy warto jednak stosować go z umiarem. Przede wszystkim ceniony jest jako polewa do naleśników, słodzik do wypieków, a także marynata do mięsa.

Wyeliminowanie cukru z diety może być problematyczne, ale zamienniki cukru mogą tutaj zdecydowanie pomóc. Na początku dobrze jest zmniejszać ilość cukru w posiłkach, a później postarać się zupełnie zrezygnować z niego na rzecz innych produktów. Z pewnością życie bez cukru zaowocuje lepszym samopoczuciem oraz zdrowiem, dlatego zmiana przyzwyczajeń i stosowanie zamienników będą znacznie korzystniejsze.

Food obraz autorstwa azerbaijan_stockers - www.freepik.com